گوگل قصد دارد وبسایت ها را با استفاده از مسدود کننده تبلیغات کروم در سال آینده از تبلیغات پاکسازی کند

گوگل در اوایل سال آینده یک مسدود کننده تبلیغاتی را به کروم معرفی خواهد کرد و به ناشران می گوید که آماده باشند

این هشدار به معنای آن است که وبسایت ها بتوانند تبلیغات خود را ارزیابی کنند و هر پیج وبسایت خود را از تبلیغات منحصراً مخرب تهی کند. به این دلیل که مسدود کننده آگهی کروم تمام آگهی ها را از وب مسدود نخواهد کرد. در عوض، تنها تبلیغات را در صفحاتی که به طور مشخص بیش از اندازه آزار دهنده یا مزاحم هستند، مانند ویدیوهایی که به صورت خودکار با صدا پخش می شوند یا تبلیغات بینابینی ای که تمام صفحه را اشغال می کنند
Sridhar Ramaswamy، مدیر اجرایی بخش تبلیغات آگهی های گوگل، در پست بلاگ خود می نویسد که حتی تبلیغات     متعلق به یا بکار گرفته شده توسط گوگل در صفحه هایی که دستورالعمل های کروم را رعایت نمی کنند مسدود خواهد شد.
به گفته “وال استریت ژورنال”، به جای یک “مسدود کننده” آگهی، گوگل به این ویژگی به عنوان یک “فیلتر” اشاره می کند، زیرا همچنان اجازه می دهد آگهی های تبلیغاتی در صفحه هایی که مقررات را رعایت می کنند، نمایش داده شود. مسدود کننده بر روی دسکتاپ و موبایل کار خواهد کرد.
گوگل یک ابزار را فراهم کرده است که ناشران می توانند آگهی هایی از سایتشان که قوانین را نقض می کند و توسط Chrome مسدود خواهد شد، پیدا کنند . تبلیغات غیر قابل قبول توسط یک گروه که ائتلاف برای آگهی های بهتر نامگذاری شده و اعضای آن شامل گوگل، فیس بوک، News Corpو واشنگتن پست می باشند، مشخص شده است.
این ویژگی قطعا بحث انگیز است. از یک سو مزایای زیادی برای مصرف کنندگان و ناشران دارد. اما از سوی دیگر، این قدرت عظیم را به گوگل می دهد بالاتر از توجه به وب تا حدی به نام محافظت از درآمد خود عمل کند.
مزیت اول: تبلیغات بد که سرعت وب را کاهش می دهد، جستجو در وب را مشکل و آزار دهنده می کند و که در نهایت مشتریان را به سمت نصب مسدود کننده های تبلیغاتی فارغ از نوع آن می راند. دنیا جایی است که ادامه دارد و اکثر کاربران تمام تبلیغاتی را که به نظر می رسد تقریبا برای ناشران تقریبا آخرالزمانی است، مسدود می کنند؛ چرا که تقریبا تمام وبسایت های مورد علاقه شما به تبلیغات متکی هستند.( تا بمانند The Verge، همانطور که احتمالا متوجه شده اید، شامل می شود.)
با استفاده از یک ابزار مسدود کننده ی محدود ، Google می تواند مسدود کردن تبلیغات به طور یکجا منتشر شده را محدود کند، که در نهایت برای همه سودمند است. کاربران یک تجربه بهتر وب را امتحان می کنند. ناشران همچنان می توانند به استفاده از مدل تبلیغاتی ای که در طول دهه ها به خوبی از وب استفاده می کردند را، ادامه دهند – گرچه ممکن است برخی از واحدهای ارزشمند تبلیغی در این روند را از دست بدهند.
استدلال خوبی نیز وجود دارد که از بین بردن آگهی های تحریک کننده به هیچ وجه متفاوت از مسدود کردن پنجره های پاپ آپ نیست، که مرورگرهای وب برای سال ها انجام داده اند، به عنوان راهی برای بهبود تجربه برای مصرف کنندگان.
اما برای ساخت یک مسدود کننده ی تبلیغاتی در Chrome، اشکالاتی وجود دارد: مهمتر از همه، میزان قدرت آن را به گوگل می دهد. در نهایت، به این معناست که گوگل می تواند تصمیم بگیرد که آگهی قابل قبول چه شرایطی باید داشته باشد هرچند که این شرایط اساسا بر اساس استانداردهایی که توسط ائتلاف برای آگهی های بهتر تعیین شده، گذاشته شده است. این یک چیز خوب است اگر به گوگل اعتماد کنید تا مهربان باقی بماند و به منافع هر فرد عمل کند. اما به یاد داشته باشید که گوگل در هسته خود یک شرکت تبلیغاتی است. تقریبا ۸۹ درصد از درآمد گوگل از تبلیغات نمایش داده شده تأمین می شود.
این ناشران را با گزینه های کمتر برای کسب درآمد از سایت های خود مواجه می کند. و با توجه به این که Chrome بیش از نیمی از تمام مرورگرهای وب را روی دسکتاپ و تلفن همراه نشان می دهد، ناشران سخت تحت فشار قرار می گیرند اگر قبول نکنند.
گوگل همچنین گزینه ای را قرار داده است برای بازدیدکنندگان برای وب سایت هایی که تبلیغاتشان را مسدود می کند، از طریق برنامه ای به نام Funding Choices به گوگل پرداخت کنند. ناشران مجبورند به صورت جداگانه پشتیبانی از این ویژگی را فعال کنند. اما گوگل در حال حاضر یک ویژگی مشابه را برای بیش از دو سال آزمایش کرده است و هرگز واقعاً به نتیجه ای نرسیده است. بنابراین سخت است که ناشران تصور کنند که چه چیزی اساسا یک مدل توزیع داوطلبانه به عنوان یک جایگزین مناسب برای تبلیغات است
. Ramaswamy می گوید هدف از مسدود کننده تبلیغ Chrome، ایجاد تبلیغات آنلاین بهتر است. او می نویسد: “ما بر این باور هستیم که این تغییرات همه سازندگان محتوا را چه بزرگ و چه کوچک اطمینان می دهند، می توانند راه های پایدار برای تأمین هزینه کار خود را با تبلیغات آنلاین حفظ کنند.”
آنچه Ramaswamy می گوید احتمالا درست است: مسدود کننده تبلیغات کروم به احتمال زیاد وب سایت را پاکسازی و نتیجه تجربه مرور بهتر را ایجاد می کند.

منبع : theverge.com