بررسی ایده های شکست خورده حوزه بازاریابی و تبلیغات در سال ۲۰۱۷ / نبایدهای دنیای بازاریابی و تبلیغات

به‌طورمعمول در پایان سال تمامی کسب‌وکارها، صنایع، ورزش‌ها، همه و همه بررسی می‌شوند و نقاط قوت و ضعف آنها ارائه می‌شود.
این رسم جالبی است که رسانه‌ها اعم از رادیویی و تلویزیونی تا نوشتاری و اینترنتی در پایان هرسال با تصاویر زیبا و مطالب جذاب مخاطبان را به وجد می‌آورند.
درزمینهٔ کسب‌وکارهای اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی هم چند سالی است این رویه به وجود آمده است.
نقاط قوت و ضعف،شکست‌ها و پیروزی‌های این کسب‌وکارها ارائه‌شده و برای آنها که شکست‌خورده‌اند راهکارهای خلاقانه آورده شده تا با رعایت آنها در سال آینده دچار مشکلات و نقص‌های سال قبل خود نشوند.
در اینجا ما اشتباهات برخی از این کسب‌وکارها و راهکارهای خلاقانه جایگزین آنها را ارائه خواهیم داد.

۱-استفاده از سلبریتی ها و اینفلوئنسرهای بزرگ

تا سال ۲۰۱۰ برندهایی چون آئودی یا پپسی در تبلیغات خود ازسلبریتی های مشهور بهره می‌بردند. استفاده از شخصیت‌های مشهور در تبلیغات بازاریابی یکی از راهکارهای پرخرج اماتضمین‌شده درزمینهٔ جلب مخاطب بود.
در این میان شرکت‌های دیگر استراتژی این شرکت‌های بزرگ را برای موفقیت به‌کارمی‌بستند.
اما بدون شک استفاده از سلبریتی های مطرح درحوزه‌های مختلف نیازمند بودجه بسیار کلانی است که شرکت‌های کوچک را مجبور می‌کرد وام‌های کلانی از سوی بسیاری از مؤسسه‌ها به‌منظور تأمین مالی برای تهیه چنین کمپین‌هایی دریافت کنند که ضررهای مالی زیادی متحمل می‌شدند.
رفته‌رفته این روند بازاریابی تأثیر خود را از دست داد و شرکت‌ها دیدند که ضرر این روش از سود احتمالی آورده‌ی آن بیشتر است.

راهکار جایگزین: استفاده از سلبریتی ها و اینفلوئنسرهای کوچک

مفهوم اینفلوئنسرهای کوچک یا Micro Influencers اشاره به افرادی دارد که شهرت آن‌چنانی ندارند اما درزمینهٔ ورزش و صنعت خود متخصص هستند. به‌عنوان مثال، برند Mec که درزمینهٔ تولید تجهیزات کوهنوردی فعالیت دارد از هیچ سلبریتی ای برای تبلیغ تولیداتش استفاده نمی‌کند. در عوض این برند با تمرکز روی کوهنوردان حرفه‌ای در تلاش برای ارائه تصویری ویژه از کسب‌وکارش است.
این افراد با مبالغی بسیار کمتر با شما همکاری می‌کنند و از سوی دیگر، تأثیر بسیار بیشتری روی افرادعلاقه‌مند به حوزه‌های تخصصی‌شان دارند.

۲- سئو سایت با استفاده از کلمات کلیدی

درگذشته سایت‌ها برای بهینه‌سازی در بین موتورهای جستجو صرفاً از کلمات کلیدی استفاده می‌کردند. درواقع آنها متوجه علاقه ربات‌های موتورهای جستجو در استفاده از کلمات کلیدی شده بودند و برای اینکه سایتشان رتبه بالاتری بگیرد از محتوا و مطالب تکراری و کپی استفاده می‌کردند.
رفته‌رفته با پیشرفت فن‌آوری موتورهای جستجو حرفه‌ای تر شدند و برای بهینه‌سازی سایت از هوش مصنوعی استفاده کردند.  بر این اساس، الگوریتم هوشمند تازه‌ای که در اغلب موتورهای مشهور در حال استفاده است، به‌جای توجه به کلمات کلیدی، با تکیه‌بر هوش مصنوعی خود، مفهوم کلی مقالات را مورد بازخوانی قرارمی‌دهد.

راهکار جایگزین: آگهی در خدمت مشتری

با توجه به آنچه گفته شد، دیگر نیازی به تأکید بر روی استفاده از کلمات کلیدی و مطالب تکراری و کپی نیست.
چون با الگوریتم جدید موتورهای جستجو، فن‌آوری هوش مصنوعی  رتبه سایت شمارا بالا می‌برد. به‌این‌ترتیب باید تمام توانمان را برای نگارش متنی جذاب و خلاقانه به‌کارگیریم.

 

۳- استفاده از ربات‌های تولید محتوای خودکار

سیستم تولید محتوای خودکار، استفاده از ربات‌هایی، برای جواب دادن سؤال ها و کامنت های کاربران سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی است.
به خاطر تکراری بودن و کوتاه بودن جواب، کاربران در کمتر از ۲۰ ثانیه متوجه می‌شوند که با ربات سروکار دارند.
هرچند هزینه‌ی استفاده از این روش پایین‌تر است اما استفاده از آن به کاربران شما حس بی‌اعتمادی می‌دهد زیرا رسانه زنده و پویاست و آنها انتظار دارند با ادمین های واقعی ارتباط  برقرار کنند.

راهکار جایگزین: استفاده از ادمین های واقعی

اگر توان و وقت تولید و ارسال مطلب روی وب‌سایت و اکانتهای شبکه‌های مجازی‌تان را ندارید.
همکاری با شرکت‌هایی که کار مدیریت و پشتیبانی وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهند، بهترین راهکار است. آنها با پرداخت هزینه‌ای بسیار اندک کار تولید محتوای متنی، تصویری و ویدئویی بسیارحرفه‌ای برای شما انجام می‌دهند.
برای انتشار زمان‌بندی شده مؤثر محتوا و تبلیغات از ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی،اسنت‌وی استفاده می‌کنند.
اسنت‌وی همچنین به شما گزارش‌های آماری و تحلیلی دقیق از نحوه‌ی اجرای کمپین‌های تبلیغاتی‌تان می‌دهد. گزارش‌هایی که تأثیر بسزایی در موفقیت و رونق کسب‌وکار شما خواهد گذاشت.